Bayan hocadan bayanlara özel direksiyon dersi

İstanbul, Türkiye

Blog

category

NEDEN DİREKSİYON DERSİ ALMALIYIZ

20 senelik tecrübemle artık çok iyi biliyorum ki, araç kullanmak isteyip, ders almayı düşünen hemen her öğrenci adayında, bu duygu çokça var.  Yok diyenler ise bu binlerce kişi içinde, bir elin parmaklarını geçmez. Peki insanlar neden korku ve heyecan duyuyorlar ve bunu nasıl yenecekler? Oldukça güzel ve önemli bir soru değil mi 🙂

İnsanoğlunun tabiatında, hayatına girebilecek hemen her yenilikte, hissedilen bir heyecan duygusu vardır. Bugün bir enstrüman çalmayı öğrenecek bile olsanız, içiniz kıpır kıpır olur, çünkü bu yaşamınıza katacağınız güzel bir yeniliktir, tıpkı araç kullanmak gibi… Araç kullanmak da, sizi hayatınızda kimseye muhtaç olmadan, kendi işinizi kendiniz görecek  ve de gönlünüzce gezmenizi sağlayacak, özgürlük kapısını size ardına kadar açacak, güzel bir eylemdir. Peki, heyecanımız güzel ve doğal ama korkumuzu nasıl yeneceğiz?

Araç kullanmayı öğrenmek, bir Türkçe ya da coğrafya dersi gibi, oku anla şeklinde bir ders olmadığı gibi, bundan duyacağınız korku da, evde bir şeyler okuyarak ya da uygulayarak çözebileceğiniz bir şey değildir. Bu korkuyu yenmenin tek yolu, üzerine gitmektir. Yani o direksiyona oturacaksınız arkadalar. Sonrasında, yanınızdaki uzman eğitimcinin de katkılarıyla, önce  hareket ettirmeye ve sonra da trafikte araçla ilerlemeye başladığınızda, yani korkunuzun üzerine gittiğinizde, çok net olarak hissedeceksiniz ki, korkacak bir şey yok ve siz o işi yapabiliyorsunuz. Öz güveniniz yerine gelmeye başlayacak ve dersleriniz su gibi akacak.

Peki bunları nereden mı biliyorum, bunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Arkadaşlar binlerce öğrenci eğittim ve içlerinde bazıları, ciddi trafik kazaları yasamış ve hatta bazıları çok yakınlarını bu kazalarda kaybetmiş insanlardı. Çok korkarak, ders almaya gelmişlerdi. Çocukları ve sorumlulukları olduğu için, araç kullanmak zorunda olan insanlardı bunlar. Ve birlikte bu süreci, sabırla, uyumla , anlayışla atlattık. Ve şu an hepsi araç kullanıyorlar. O nedenle içiniz rahat olsun. Önemli olan bu işe “başlıyorum ben” deyip adım atmak. Gerisi çorap söküğü gibi geliyor, endişeniz olmasın. Keyifli dersler dilerim.

Tüm hakları saklıdır. | Designed By odsmac.com